silüet tanıtım,web tasarım,grafik tasarım

HİZMETLERİMİZ

Sosyal Ağ Yapılandırma


Sosyal ağ yapılandırma; sosyal ağ mecralarının belirlenmesini ve kurumların kimlik ve vizyonuna göre düzenlenmiş sosyal ağ profillerini kapsamaktadır. Markaların mesajlarının kitleleriyle iletişime geçmeleri ve marka değerlerini sürekli ve ücretsiz olarak aktarabilecekleri bir mecradır sosyal ağlar. Sosyal ağlar bir çok amaç için kullanılabilir. Satış yapılabilir, içerik paylaşılabilir ve hatta potansiyel müşterinizle doğrudan iletişime geçebilme şansını verir. Burada kurallar yoktur. Burada marka vizyonu doğrultusunda hazırlanmış, renkleri, tasarımları kurumsal kimlik yapısına uygun olan tasarımlar görülür. Bu kimlik bütünlüğünün sosyal ağlarda da korunması çok önemli ve gereklidir.

Sosyal ağların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu ağların bazıları kişisel paylaşım platformu gibi davranırken bazıları da akademik makalelere, haberlere veya yalnızca görsellere odaklanır. Bu ağların hepsinde markanın kendini tanıtması çok zordur ve gerekli de değildir. Kullanıcı sayısı yüksek olan bir kaç sosyal ağ platformunda vizyonu ve mesajı doğru yansıtabiliyor olmak şimdilik geniş kitlelere ulaşabilmeyi sağlayabiliyor. Markaların iletişimde benzer şekilde düşündüğünü varsayarsak sosyal ortamlar da olsa ağır rekabetle karşı karşıya olunduğu gerçeği vardır. Twitter, Facebook ve Instagram ile sınırlı kalınsa bile bu kanalların efektif kullanılmadığı durumlarda sosyal otorite sağlamak da kolay olmayacaktır. Markanızın vizyonuna göre ve istediğiniz özelliklerde temsil edildiğinden emin olun.

Sosyal medya tüketici grubu geri dönüşlerinde iki ihtimali düşünmek gerekir. Bunlardan ilki insanların yorumlarının baskı altında kalmadan, içlerinden geldiği gibi gayet mütevazi bir şekilde paylaştıkları gerçeğidir. Gecenin bir vakti çay kahve eşliğinde, timeline üzerinden gördüğü paylaşımlara gülen, üzülen, sevinen doğal duygularla sakince zaman geçirirken yapılan yorumlardır bunlar.

İkinci türü de agresif yorumlardır. Kendini ifade etme çabası içerisine girip markaya yapılan uygunsuz yorumlar aslında dış dünyaya bir serzeniş olabilmektedir. Doğal ve yapay olan bu iki yaklaşımı farkedebilmek, marka-müşteri arasındaki ilişkinin sağlamlığı için önemlidir. Markayla ilgili olumsuz bir yoruma acilen müdehale edilmelidir. Bu o yorumu silmek demek değildir. Bir tüketicinin görüşünü yüzlerce tüketicinin okuyabileceği unutulmamalı, olumsuz yorumlara cevap verilmeli ve tatmin edici olmalıdır.

Bu konular her ne kadar sosyal medya yönetimi ve kriz yönetimi başlıklarına ait detaylandırılabilir maddelerden olsa da, en yalın haliyle uygulanması gereken durumlardır.

Kitle analizi; sosyal ağlardaki pazarlama faaliyetlerinin hedefe ulaşmasına yardımcı olur. Her pazarlama girişimi ve mecrasında olduğu gibi sosyal ağların yönetimi de markalama ile başlar. Markalama konusunu incelendiğinde, atılan her adımın, potansiyel müşterinin zihnine girilebilen 1 saniyelik sürenin bile ne kadar kıymetli olduğu görülebilmektedir. Sosyal ağlarda tasarım ve marka vizyonu bütünlüğünün sağlanması, markaya yapılacak en iyi şeydir.