silüet tanıtım,web tasarım,grafik tasarım

HİZMETLERİMİZ

Afiş / Poster / Billboard TasarımıReklamcılığın ilk zamanlarındaki iletişim materyalleri olan afiş ve posterler günümüzde de etkisi korumaktadır. Görsel hafızanın %80 oranındaki hatırlatıcı etkisini dikkate aldığımızda afişlerin insanlara neler anlatabileceğini hayal etmek zor olmaz. Afişler genellikle bir duyuru için tercih edilmektedir. Bu sinema, tiyatro, konser gibi bir etkinlik olabileceği gibi farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek için hazırlanan toplumsal mesajları da konu alabilir.

İngilizce karşılığı banner olan afiş tasarımları artık interaktif ortamlara taşınmış durumda. İletişimin gittikçe çoğaldığı günümüz dünyasında önemli bir kanal sağlayan web siteleri ve web sitelerindeki reklam alanları sıklıkla kullanılan mesaj iletme alanlarıdır. Sanat ve tasarım akımlarının gelişmesiyle çağdaş ve yaratıcılık kokan, özgüveni yüksek afişlerle karşılaşmamız mümkün.

Afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar yaratıcılığa bir sınır çizmekten, engellemekten daha çok mesajın net olarak izleyiciye geçmesi amacıyla uygulanmalıdır. Reklamcılıkta ve tasarımda şunu net olarak biliyoruz ki “sade tutmak” zaman kaybettiren tek şey. Bir şeyi oluşturmak onu sadeleştirirken harcanan zamandan daha uzun sürebilmektedir. İnsanların afişleri incelemek için zamanları yoktur. Bir kaç saniyelik bir zaman diliminde kendini ifade edebilmesi gerekmektedir.Afiş oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı teknik detaylar aşağıdaki gibidir:

FikirFikir:

Afişin hazırlanma amacını ve bu amaca en uygun kreatif fikrin bulunmasıyla başlanır.

GörsellerGörseller:

Fikrin ortaya çıkmasıyla başvurulacak metaforlar veya görsel imgeler belirlenir.

Font seçimiFont seçimi:

Kurum kimliğine ait fontlar kullanılır. Kurumsal kimlik yazı karakterleri belirlenmemişse konuya uygun olabilecek en idealfont seçimi yapılır.

OkunabilirlikOkunabilirlik:

Uzak mesafelerden mesajın net olarak okunabilmesi gerekir.

AlgılanabilirlikAlgılanabilirlik:

İzleyici afişe baktığında konuyu ve markanın mesajını hemen anlamalıdır. Bu algılama sırasıyla Başlık, Slogan ve İçerik metinleri şeklinde ilerler. Bunu başarabilmek için başlık veya sloganı 3 ila 5 kelime ile sınırlandırmak gerekir.

Tasarım DüzeniTasarım Düzeni:

Afiş içerisinde kullanılması düşünülen ilüstrasyon, fotoğraf, tipografik metinler kısaca “görsel imgeler” ön plana çıkacak şekilde ayarlanmalıdır. Gereksiz detaylara izin verilmemelidir.

ÖzgünlükÖzgünlük:

Kullanılacak fikrin ve uygulanan tasarımın başka firmalar tarafından daha önce kullanılmadığından emin olmak gerekir. Farklılık ve Özgünlük arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Başkalarının takipçisi olmaktan kaçınılmalıdır.

SadelikSadelik:

Bir afişin en önemli ve her adımda kontrol edilmesi gereken kısmı “sade” olup olmadığıdır. Sadelik basitlik, vasatlık anlamına gelmez. Sadelik “olması gereken”dir. Mesajın, zihin yolculuğunun kesintisiz olmasını sağlar ve reklam ancak o zaman işe yarar.

AyırdetmeAyırdetme:

Afişin kullanıldığı mecranın diğer afişler tarafından da istila edilip edilmediğini kontrol edin. Başkalarının da aynı mecrada boy göstermesi, sizin mesajınız için bir karmaşaya, bulanıklığa sebep olabilir. Mesajınızın ön plana çıkartıldığından emin olun.

Afişler motive etmeli, merak uyandırmalı, heyecanlandırmalı ve harekete geçirmelidir.