silüet tanıtım,web tasarım,grafik tasarım

Neden Önemli ?

"Marka İsmi" nedir, isim bulunurken nelere dikkat edilmelidir ?
 

Akıcı/ahenkli telaffuza sahip olması, akılda kalıcılığı (kısa olması avantajdır), anlaşılabilir olması, ihracata yönelimi var ise diğer dünya dillerinde anlamının araştırılması, başka markalarla benzerliğinin olmaması vb. gibi faktörlerin yanı sıra, yaşadığımız çağın gerekliliklerinden olan “internette bulunabilirlik” kriterini ve izleyiciyi kurumsal duruşunun online yüzüne ulaştıracak olan “domain“ (alan adı ) kontrolü ile marka patent araştırmalarının da eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Gerekli tüm aşamalarda sağlıklı ilerlenmediğinde zaman ve maliyet kaybı kaçınılmaz olacaktır. Kullanılacak olan Marka isminin firmayı yansıtacağı/yaşatacağı unutulmamalıdır.

Algısal açıdan örnekleyelim; OTOBAN ismi adı altında “zirai ürün” üretiliyorsa (!*^#?), nöronlara firmanın yapıtığı işi anlatmak, hatırlatmak, sabitlemek normalden bir miktar daha fazla zaman alacaktır. Konsept ile oluşturulduysa ayrı bir konu.

 

Daha fazlası:  https://blog.siluettanitim.com/marka-ismi-bulmaca
Diğer Önemli Konular


Etiketler : Marka ismi, marka isim önerisi, firma ismi neye göre belirlenmelidir, markaların isimleri nasıl oluşturulur, marka ismi nasıl bulunur, bulunabilirlik, kurumsal, alan adı, marka patent